Së paku 43 të vdekur nga zjarri në një fabrikë të Indisë

Azia

Së paku 43 të vdekur nga zjarri në një fabrikë të Indisë

Më: 8 dhjetor 2019 Në ora: 08:20
Foto ilustrim

Të paktën 43 persona kanë vdekur shkaku i një zjarri që shpërtheu në ndërtesën e një fabrike në kryeqytetin e Indisë, New Delhi, njoftoi policia indiane.

Kishore Singh, mjek në një spital publik, njoftoi se 16 persona të tjerë janë duke u trajtuar për shkak të djegieve që kanë pësuar dhe tymit që e kanë thithur. Sipas tij, të gjithë personat e lënduar ndodhen në gjendje stabile.

Një zyrtar policor në lagjen tregtare të Sadar Bazar-it, tha: “Shumica e personave që kanë vdekur ishin duke fjetur kur shpërtheu zjarri dhe e humbën jetën për shkak të asfiksisë.

Kryeministri i Indisë, Narendra Modi, tha se ky zjarr ishte jashtëzakonisht i tmerrshëm dhe përmes një deklarate shprehu ngushëllime për familjet e viktimave. “Lutjet e mia janë për ata që i humbën të dashurit e tyre. Të lënduarve ju dëshiroj shërim të shpejtë. Autoritetet janë duke e ofruar tërë ndihmën e mundshme në vendin e tragjedisë”, thuhet në deklaratën e kryeministrit indian.

Zjarri shpërtheu në orën 5 e 30 minuta të mëngjesit sipas kohës lokale në pjesën e vjetër të qytetit, ku rrugët e ngushta janë të ngarkuara me shumë njësi të vogla prodhuese.

Zëvendësshefi i zjarrfikësve të kryeqytetit tha se ata i kanë shpëtuar së paku 50 njerëz, ndonëse disa prej tyre vdiqën më vonë.

Mungesa e planifikimit, kontrollit dhe rregulloreve të sigurisë bën që në Indi shpesh të ketë raste të tilla vdekjeprurëse, shkruan “The Guardian”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat