Ushtari transgjinor, me lot në sy kërkon që mos të shkarkohet pas operacionit që u bë grua - Bota Sot
Ushtari transgjinor, me lot në sy kërkon që mos të shkarkohet pas operacionit që u bë grua

Azia

Ushtari transgjinor, me lot në sy kërkon që mos të shkarkohet pas operacionit që u bë grua

Më: 22 janar 2020 Në ora: 17:12
Byun Hui-su

Një shofer tankesh transgjinore qau ndërsa kërkonte nga ushtria e Koresë së Jugut që të rrëzonte vendimin e saj për ta shkarkuar pas operacionit për tu bërë grua.

Rreshteri i stafit Byun Hui-su i qau deri sa tha se të qenit ushtar ishte ëndrra e saj e fëmijërisë ’dhe se ajo dëshironte të ndihmonte në ruajtjen e kufirit të tensionuar me Korenë e Veriut komuniste.

Ajo tha: ‘Pavarësisht identitetit tim seksual, do të dëshiroja t’u tregoja të gjithëve se mund të bëhem një nga ushtarët e shkëlqyeshëm që mbron këtë vend.

Image
Byun Hui-su

“Ju lutem më jepni këtë shans”

” Zonja Byun tha që ajo kishte bërë operacione për ri-caktimin e seksit në Tajlandë në nëntor pasi pësoi depresion dhe vitin e kaluar mori notat më të larta në aftësitë e drejtimit të tankeve.

Image
Byun Hui-su

Zonja Byun, ushtarja e parë e njohur transgjinore e vendit të saj, po fliste në një konferencë shtypi pasi udhëheqësit ushtarakë të Koresë së Jugut njoftuan të martën vendimin e tyre për ta shkarkuar atë.

Një trupë ushtarake arriti në përfundimin se zonja Byun duhet të shkarkohet pasi ajo kishte një “paaftësi fizike ose mendore”.

Koreja e Jugut ndalon njerëzit transgjinorë të bashkohen në ushtri, por nuk ka ligje specifike se çfarë të bëjnë me ata që kryejnë operacione për ri-caktimin e seksit gjatë kohës së shërbimit.

Zyrtarët e ushtrisë cituan një dispozitë të ligjit që lejon ushtrinë të shkarkojë personat me aftësi të kufizuara fizike ose mendore nëse këto probleme nuk ishin rezultat i luftimeve ose në linjën e detyrës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat