Klubet e natës në Korenë e Jugut po ngjallin frikën e valës së dytë nga koronavirusi - Bota Sot
Klubet e natës në Korenë e Jugut po ngjallin frikën e valës së dytë nga koronavirusi

Azia

Klubet e natës në Korenë e Jugut po ngjallin frikën e valës së dytë nga koronavirusi

Më: 11 maj 2020 Në ora: 07:40
Ilustrim

Të paktën 85 pacientë me koronavirus në Korenë e Jugut besohet se kanë kontraktuar virusin në klubet e natës gjatë kësaj jave, duke bërë që autoritetet të urdhërojnë mbylljen e këtyre bizneseve.

Të shtunën, të gjitha klubet e natës dhe bare në Seul u urdhëruan të mbyllnen deri në një njoftim të mëtejshëm pasi disa raste të reja me koronavirus shkaktoi shqetësime për një valë të dytë infeksioni.

Tridhjetë e pesë raste të reja u zbuluan në vend të dielën, sipas ministrisë së shëndetit të Koresë së Jugut. Nga rastet e reja, 29 persona ishin infektuar në klubet në Itaewon,një rreth i njohur për jetën e natës në Seul.

Kryetari i Komunës së Seulit Park Won-së shpejti tha se dy-tre ditët e ardhshme do të jenë "kritike" dhe u bëri thirrje atyre që kishin vizituar klubet e natës që të testohen.

"Nëse Seuli bie, vendi bie. Një moment  neglizhimi mund të çojë në një shpërthim infeksionesh", tha ai.

Qyteti mblodhi emrat e 5,517 personave që vizituan klubet e natës midis 24 Prillit dhe 6 Majit dhe më shumë se 2.000 prej tyre kanë rezultuar të infektuar.

Që nga e hëna, Koreja e Jugut ka raportuar 10.909 raste me Covid-19, 9.632 prej të cilave janë shëruar. Numri i vdekjeve mbetet në 256.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat