Gjykata dënon ish-presidenten koreano-jugore me 20-vjet burg - Bota Sot
Gjykata dënon ish-presidenten koreano-jugore me 20-vjet burg

Azia

Gjykata dënon ish-presidenten koreano-jugore me 20-vjet burg

Më: 10 korrik 2020 Në ora: 21:20
Gjykata e Lartë e Koresë së Jugut

Gjykata e Lartë e Koresë së Jugut ka ndryshuar sot vendimin e mëhershëm për ish-presidenten Park Geun-hye, me akuzat e korrupsionit, përvetësimit e influencimit, duke e dënuar me 20 vjet burg.

68-ishte dënuar më herët me 15 vjet burg por duke marrë parasysh akuza të shtuara, kryesisht për ushtrim të influencës së paligjshme, u shtuan edhe pesë vite burg dhe një gjobë prej $15 milionë, raporton TCh.

Në gusht 2019 gjykata e lartë e Seulit urdhëroi rivlerësimin e çështjes së Park, e cila ishte dënuar bashkë me mikeshën e saj Choi Soon-sil, për zhvatje rryshfeti nga korporata të mëdha duke përfshëri Samsung e madje dhe nga shërbimet e inteligjencës së vendit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat