​Netanyahu kërcënohet me vrasje - Bota Sot
​Netanyahu kërcënohet me vrasje

Azia

​Netanyahu kërcënohet me vrasje

Më: 31 korrik 2020 Në ora: 20:44
Beniamin Netanyahu

Kryeministri izraelit Beniamin Netanyahu postoi sot një video në rrjetet sociale, ku tregon, siç tha ai, shembuj të "nxitjes" kundër tij në protestat e fundit antiqeveritare.

Një videoklip me titull "Nxitja për vrasjen e kryeministrit Benjamin Netanyahu thyen rekorde" në Facebook, Twitter dhe Instagram.

Klipi tregon një fotografi të kokës së Netanyahu në shënjestër dhe ai dëgjon protestuesit që e kërcënojnë atë.

"Ne do t'ju varrosim së bashku me gruan dhe fëmijët tuaj", thotë një grua, dhe tjetra, duke mbajtur një poster të Netanyahu, tregon me dorën e saj se si do t’ia shkurtojë qafën.

Në njërin mur është shkruar kërcënimi "Vdekje Bibit" (pseudonimi Netanyahu).

Pamjet gjithashtu përfshijnë betimin dhe një thirrje për vrasjen e Netanyahu-t. Videoja sugjeron që e gjithë kjo ka ndodhur në protestat e fundit, por nuk ishte e qartë menjëherë se nga kanë ardhur, sipas mediave izraelite.

Ndërkohë, qindra njerëz duke protestuar kundër qeverisë së Netanyahu u mblodhën rreth rezidencës së tij në Jerusalem dhe shtëpisë së tij në qytetin bregdetar të Cezaresë.

Këto janë të fundit në një seri protestash kundër kryeministrit izraelit që tani janë bërë pothuajse të përditshme.

Protestuesit po kërkojnë që Netanyahu të zëvendësohet pasi ai po gjykohet për korrupsion dhe për shkak të pakënaqësisë së përhapur nga reagimi i qeverisë ndaj pandemisë së virusit korona dhe krizës ekonomike.

Protestave që janë organizuar me javë të tëra përpara rezidencës së kryeministrit në Jerusalem, si dhe në Tel Aviv dhe vende të tjera, u janë bashkuar njerëz që protestojnë kundër politikës ekonomike të qeverisë gjatë pandemisë.

Gjatë demonstratave, pati gjithashtu dhunë dhe kundër-protesta nga të djathtët që u përleshën me policinë, gazetarët dhe protestuesit që protestonin kundër qeverisë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat