Irani mbulon numrin e vdekjeve nga Covid-19, shifrat 3 herë më të larta - Bota Sot
Irani mbulon numrin e vdekjeve nga Covid-19, shifrat 3 herë më të larta

Azia

Irani mbulon numrin e vdekjeve nga Covid-19, shifrat 3 herë më të larta

Më: 3 gusht 2020 Në ora: 09:29
Iran

Numri i të vdekurve nga koronavirusi në Iran është gati i trefishi i asaj që pretendon qeveria e Iranit, ka gjetur një hetim i BBC-së persiane.

Të dhënat e vetë qeverisë tregojnë se rreth 42,000 njerëz vdiqën me simptoma Covid-19 deri në 20 korrik, kundrejt 14.405 të raportuar nga ministria e shëndetësisë.

Numri i njerëzve që dihet se janë të infektuar është gjithashtu pothuajse dyfish nga shifra zyrtare: 451,024 në krahasim me 278.827.

Irani ka qenë një nga vendet më të goditura jashtë Kinës.

Javët e fundit, ai ka pësuar një rritje të dytë të madhe në numrin e rasteve.

Vdekja e parë në Iran nga Covid-19 u regjistrua në 22 janar, sipas listave dhe të dhënave mjekësore që i janë kaluar BBC-së.

Kjo ishte gati një muaj para se të raportohej çështja e parë zyrtare e koronavirusit atje.

Që nga shpërthimi i virusit në Iran, shumë vëzhgues kanë dyshuar në numrat zyrtarë.

Ka pasur parregullsi në të dhënat midis nivelit kombëtar dhe rajonal, për të cilat disa autoritete lokale kanë folur dhe për statistikat janë përpjekur të japin vlerësime alternative.

Një nivel i nën-llogaritjes së shifrave, kryesisht për shkak të aftësisë së testimit, është parë në të gjithë botën, por informacionet e dhëna në BBC zbulojnë se autoritetet iraniane kanë raportuar numra shumë më të ulët, pavarësisht se kanë një rekord vdekjesh – duke sugjeruar se ato janë ulur me dashje.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat