COVID-19 në Irak, 3.461 dhe 75 humbje jete në 24 orë - Bota Sot
COVID-19 në Irak, 3.461 dhe 75 humbje jete në 24 orë

Azia

COVID-19 në Irak, 3.461 dhe 75 humbje jete në 24 orë

Më: 7 gusht 2020 Në ora: 19:32
Për shkak të trendit në rritje të rasteve të reja të zbuluara me COVID-19, Iraku vendosi një shtetrrethim nga 30 korriku deri më 9 gusht.

Ministria e Shëndetësisë e Irakut ka konfirmuar 75 vdekje të regjistruar në vend gjatë 24 orëve të fundit për shkak të ndërlikimeve nga koronavirus.

Gjatë 24 orëve të fundit po ashtu janë zbuluar 3.461 raste të reja me koronavirus, duke e çuar në 144.064 numrin e përgjithshëm të të infektuarve me këtë virus.

Që nga shpërthimi i pandemisë, Iraku ka regjistruar gjithsej 5.236 vdekje dhe 103.119 pacientë të shëruar të cilët paraprakisht ishin testuar pozitiv ndaj koronavirusit.

Për shkak të trendit në rritje të rasteve të reja të zbuluara me COVID-19, Iraku vendosi një shtetrrethim nga 30 korriku deri më 9 gusht.

Qendrat shëndetësore në Irak përballen me mungesë të pajisjeve për furnizim me oksigjen dhe të atyre mbrojtëse, duke e bërë Komitetin e Lartë për Shëndetësi dhe Siguri Kombëtare të udhëzojë Ministrinë e Shëndetësisë të sigurojë mbështetje për investitorët që duan të ndërtojnë impiante mjekësore për prodhimin e oksigjenit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat