Në Etiopi shpërthen lufta, qindra të vdekur - ja për çfarë bëhet fjalë

Azia

Në Etiopi shpërthen lufta, qindra të vdekur - ja për çfarë bëhet fjalë

Më: 18 nëntor 2020 Në ora: 12:56
Etiopi

Forcat etiopiane vazhduan të përparonin drejt kryeqytetit të rajonit rebel të Tigray, duke injoruar thirrjet ndërkombëtare për negociata dhe duke mohuar që ndonjë grup etnik po i synonte.

Forcat federale kanë luftuar forcat e Tigray për dy javë. Qindra njerëz u vranë, i gjithë Briri i Afrikës u destabilizua, tensionet etnike u ngritën diku tjetër në vend dhe 30,000 refugjatë u larguan në Sudan.

Kryeministri Abiy Ahmed pretendon se me ofensivën ai dëshiron të rivendosë sundimin e ligjit në atë shtet verior me më shumë se pesë milionë banorë dhe beson se do të marrë fitoren brenda pak ditësh.

Ai nisi ofensivën më 4 nëntor, duke akuzuar forcat e Tigray për sulmin ndaj një baze ushtarake qeveritare në rajon.

Abiy paralajmëroi të martën se afati tre-ditor për dorëzimin e forcave të Tigray kishte skaduar, duke hapur rrugën për një sulm ndaj kryeqytetit rajonal të Mekelle.

Tigrat që u larguan në Sudan i thanë Reuters se ata ishin sulmuar nga milicët nga shteti fqinj i Amhara për shkak të origjinës së tyre etnike dhe se civilët ishin vrarë në sulmet ajrore të qeverisë, por qeveria e Abiy e mohon këtë.

"Qeveria federale dënon ashpër gjykimin e gabuar se ky operacion ka motive etnike ose të tjera," tha grupi i tij i punës mbi krizën.

Aiby, 44 vjeç, vjen nga grupi më i madh etnik, Oromo, dhe është një ish-bashkëluftëtar i Tigray. Ai ishte me në qeveri derisa mori detyrën në vitin 2018.

Tigrat përbëjnë rreth 5 për qind të popullsisë së Etiopisë. Grupi i tyre etnik dominoi udhëheqjen politike nga 1991 në 2018.

Qeveria të martën akuzoi forcat rebele për prishjen e urave që lidhnin kryeqytetin rajonal të Mekelle me pjesën tjetër të vendit në një përpjekje për të ndaluar forcat federale.

Forcat besnike të partisë qeverisëse Tigër, Fronti i Çlirimit të Popullit Tigray, shkatërruan gjithashtu një pjesë të rrugës kryesore për në Mekelle, midis qyteteve të Shire dhe Axum. Shire është nën kontrollin federal, pretendon qeveria.

Debretsion Gebremichael, presidenti i zgjedhur i Tigray të cilin Etiopia nuk e njeh, konfirmoi për Reuters me SMS se forcat e tij ishin tërhequr, por mohoi që ato të kishin shembur urat.

"Ne lëvizëm vijën tonë mbrojtëse dhe për shkak të kësaj ata hynë në disa qytete në jug të Tigray. Asnjë urë nuk është shkatërruar," ka shkruar ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat