Pas vonesave, Izraeli fillon vaksinimin e punëtorëve palestinezë

Azia

Pas vonesave, Izraeli fillon vaksinimin e punëtorëve palestinezë

Më: 8 mars 2021 Në ora: 12:33
Izrael

Pas vonesave, Izraeli ka filluar sot vaksinimin e palestinezëve që punojnë brenda vendit dhe jetojnë në vendbanime në Bregun Perëndimor, më shumë se dy muaj pasi nisi imunizimin e popullsisë së vet.

Punëtorët palestinezë që kaluan në Izrael pas disa pikave të kontrollit të Bregut Perëndimor morën dozat e tyre të para të vaksinës Moderna. Arseyeja e vonesës, sipas izraelitëve, ishte problemet me makinën e vaksinimit, raporton Independent.

Rreth 100 mijë punëtorë palestinezë nga Bregu Perëndimor punojnë në Izrael dhe vendbanimet e tij, të cilat ndërkombëtarisht shihen si të paligjshme dhe pengesë për paqen.

Gjenerali Kamil Abu Rukun ka thënë në një deklaratë se izraelitët dhe palestinezët “jetojnë në të njëjtën hapësirë ​​epidemiologjike” dhe se ishte një interes i përbashkët për të vaksinuar palestinezët.

Izraeli është një nga shtetet me nivelin më të lartë të vaksinimit të popullsisë, por ka pranuar kritika të shumta për vonesën e vaksinimit me palestinezët.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat