Zgjedhjet në Indi: Partia e Modit humb në një shtet kyç

Azia

Zgjedhjet në Indi: Partia e Modit humb në një shtet kyç

Më: 3 maj 2021 Në ora: 08:32
Indi

Partia e kryeministrit indian Narendra Modi nuk ka arritur ta fitojë një shtet kyç në zgjedhjet që janë mbajtur në kohën kur është shënuar rekord i rasteve dhe vdekjeve nga COVID-19.

Kjo parti e shënjestroi Bengalin Perëndimor gjatë fushatës, por në këtë shtet pushtetin e mbajti Mamata Banerjee që është një kritik i ashpër i Modit.

Modi është akuzuar se gjatë kohës së fushatës i ka kushtuar më shumë vëmdendje sondazheve sesa pandemisë.

Zgjedhjet janë mbajtur edhe në Assam, Tamil Nadu dhe Kerala, ashtu si edhe në territorin e Puducherry.

Partia e ka mbajtur pushtetin në shtetin veri-lindor të Assam, por ka dështuar të fitojë në shtete tjera të rëndësishme.

Për 10 ditë me radhë rastet e reja me COVID-19 në Indi e kanë tejkaluar shifrën prej 300,000.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat