Treni doli nga shinat në Pakistan, shkon në 63 numri i viktimave

Azia

Treni doli nga shinat në Pakistan, shkon në 63 numri i viktimave

Më: 8 qershor 2021 Në ora: 12:05
Pamje pas aksidentit

Të paktën 63 pasagjerë kanë humbur jetën, nga një aksident hekurudhor, ku një tren doli nga shinat dhe u përplas me një tren tjetër në jug të Pakistanit të hënën, tha sot kompania kombëtare e hekurudhave të vendit.

Stacioni hekurudhor i  Pakistanit ka nxjerrë dy lista të personave  të vrarë në aksidentin që ndodhi të dielën pranë qytetit Daharki në provincën veriore të Sindh, sipas një zëdhënësi të Hekurudhave Pakistani.

Në atë kohë, shumica e 1,200 pasagjerëve në të dy trenat ishin në gjumë.

Treni doli nga shinat dhe më pas u përplas me të dytin, duke ardhur nga drejtimi i kundërt.

Millat Express ishte duke udhëtuar nga Karachi për në qytetin e Sardoga kur doli nga shinat.

Aksidentet hekurudhore nuk janë të rralla në Pakistan.

Udhëtimi me tren është një mënyrë jashtëzakonisht e popullarizuar e udhëtimit në Pakistan, veçanërisht midis grupeve me të ardhura të mesme dhe të ulëta, me shinat që shtrihen në gjatësinë dhe gjerësinë e vendit.

Sipas autoriteteve, tre shkaqet kryesore të aksidenteve të trenave në Pakistan janë mungesa e mirëmbajtjes së shinave, çështjet e sinjalit dhe motorët e vjetër.

Shifrat e viktimave shpesh janë të larta sepse trenat janë të mbushura me një numër shumë më të madh udhëtarësh sesa kapaciteti që kanë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat