Kryeministri izraelit viziton Egjiptin pas një dekade

Azia

Kryeministri izraelit viziton Egjiptin pas një dekade

Më: 13 shtator 2021 Në ora: 14:49
Kryeministri izraelit viziton Egjiptin pas një dekade

Kryeministri izraelit, Naftali Bennett do të takohet me Presidentin egjiptian Abdul Fattah al-Sisi në vendpushimin e Detit të Kuq në Sharm el-Sheikh më vonë të hënën.

Ky është udhëtimi i parë zyrtar në Egjipt nga një kryeministër izraelit për një dekadë.

Presidenca egjiptiane tha se të dy udhëheqësit do të diskutojnë çështjet dypalëshe dhe rajonale, dhe mënyrat për të ringjallur procesin e paqes izraelito-palestinez.

Bennett, i cili pasoi Benjamin Netanyahu në qershor, mori një ftesë për të vizituar Egjiptin muajin e kaluar, shkruan BBC.

Netanyahu ishte kryeministri i fundit izraelit që bëri një vizitë zyrtare në Egjipt në 2011, kur u takua me Hosni Mubarak pak më shumë se një muaj para se ai të rrëzohej nga një kryengritje popullore.

Raportohet se ai gjithashtu ka udhëtuar fshehurazi në Egjipt në vitin 2018 për bisedime jozyrtare me Sisi, i cili udhëhoqi përmbysjen e pasardhësit të zgjedhur të Mubarakut nga ushtria në vitin 2013 pas protestave masive.

Egjipti u bë vendi i parë arab që nënshkroi një traktat paqeje me Izraelin në 1979, por marrëdhëniet midis fqinjëve shpesh kanë qenë të ftohta.

Korrespondentët thonë se tensionet rreth Rripit të Gazës ka të ngjarë të mbizotërojnë në takimin në Sharm el-Sheikh.

Egjipti ka luajtur gjithmonë një rol të madh në përpjekjet për të ndërmjetësuar midis Izraelit dhe grupeve militante palestineze në territor.

Ai ndërmjetësoi një armëpushim që përfundoi një konflikt 11-ditor në maj, gjatë së cilës të paktën 260 njerëz u vranë në Gaza dhe 13 persona u vranë në Izrael.

Ushtria izraelite tha të hënën më herët se kishte goditur objektivat e militantëve të Hamasit në Gaza pasi raketat u hodhën kundër Izraelit për të tretën natë me radhë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat