Vdes presidenti i parë i Iranit pas Revolucionit Islamik të vitit 1979

Azia

Vdes presidenti i parë i Iranit pas Revolucionit Islamik të vitit 1979

Më: 9 tetor 2021 Në ora: 11:51
Abolhassan Banisadr

Abolhassan Banisadr, presidenti i parë i Iranit pas Revolucionit Islamik të vendit në 1979 i cili u largua nga Teherani pasi u akuzua për sfidimin e fuqisë në rritje të klerikëve ndërsa kombi u bë një teokraci, ka vdekur të shtunën në moshën 88 vjeçare.

Midis një deti klerikësh shiitë me rroba të zeza, Banisadr u dallua për kostumet e tij të stilit perëndimor.

Por këto dallime vetëm e izoluan atë pasi nacionalisti kërkoi të zbatonte një ekonomi të stilit socialist në Iran të mbështetur nga një besim i thellë shiit i rrënjosur tek ai nga babai i tij klerik, shkruan AP.

Banisadr kurrë nuk do të konsolidonte kontrollin e tij mbi qeverinë që supozohej se udhëhiqte pasi ngjarjet ishin përtej kontrollit të tij, përfshirë krizën e pengjeve të Ambasadës Amerikane dhe pushtimin e Iranit nga Iraku, vetëm sa i shtoi trazirave që pasuan revolucionin.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat