Presidenti i Filipineve, Duterte: Ata që nuk duan të marrin vaksinën, ne do t’i vaksinojmë gjersa ata flenë

Azia

Presidenti i Filipineve, Duterte: Ata që nuk duan të marrin vaksinën, ne do t’i vaksinojmë gjersa ata flenë

Më: 12 tetor 2021 Në ora: 16:51
Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte i sugjeroi dje stafit mjekësor në vend që ata që nuk duan të marrin vaksinën e coronavirusit duhet të vaksinohen nga ekipet që gjersa ata flenë.

Duterte e deklaroi këtë në fjalimin e djeshëm “Duke iu drejtuar njerëzve”, raportojnë mediat e huaja.

“Unë e di se shumë janë ende në mëdyshje. Gjeni ata në lagjen e tyre. Le të hyjmë në shtëpitë e tyre dhe t’i vaksinojmë ndërsa flenë. Fundi i tregimit”, tha Duterte.

Presidenti shtoi se ishte gati të drejtonte personalisht “imunizimet e natës”. Mediat e bartën këtë lajm me një koment që shpresojnë se presidenti po bënte shaka.

Nga rruga, Duterte personalisht mori përgjegjësinë për dështimin e autoriteteve filipine për të siguruar një dozë të mjaftueshme të vaksinës në fillim të këtij viti, por ai theksoi se kufizimet e futura kontribuuan në ngadalësimin e përhapjes së infeksionit. 

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat