Kina do t'i ndalojë njerëzit me 'kredi të dobët sociale' të hipin në avionë dhe trena - Bota Sot
Kina do t'i ndalojë njerëzit me 'kredi të dobët sociale' të hipin në avionë dhe trena

Azia

Kina do t'i ndalojë njerëzit me 'kredi të dobët sociale' të hipin në avionë dhe trena

Më: 18 mars 2018 Në ora: 19:10
Kina ka punuar drejt nxjerrjes së një versioni të plotë të sistemit deri në vitin 2020, por disa versione të hershme të tij tashmë janë në vend.

Duke filluar nga muaji maj, qytetarët kinezë të cilët renditen ‘poshtë’ në sistemin e "kreditit social" të vendit, do të rrezikojnë të ndalohen nga blerja e biletave të aeroplanëve ose trenave deri në një vit, sipas deklaratave të lëshuara kohët e fundit nga Komisioni Kombëtar për Zhvillim dhe Reformë.

Me sistemin e kreditit social, qeveria kineze normon qytetarët bazuar në gjëra të tilla si sjellje kriminale dhe probleme financiare, por edhe në atë që ata blejnë, thonë dhe bëjnë. Ata me "rezultate" të ulëta duhet të përballen me dënime dhe kufizime.

Kina ka punuar drejt nxjerrjes së një versioni të plotë të sistemit deri në vitin 2020, por disa versione të hershme të tij tashmë janë në vend.

Më parë, qeveria kineze u përqendrua në kufizimin e udhëtimit të njerëzve me shuma masive të borxhit, si themeluesi i LeEco dhe Faraday Future Jia Yueting.

Kufizimet e reja të udhëtimit janë shtesa e fundit në këtë lëmsh rritje të inxhinierisë sociale, e cila tashmë ka imponuar dënime për më shumë se shtatë milionë qytetarë.

Qytetarët që kanë përhapur "informacion të rremë në lidhje me terrorizmin", shkaktuan "telashe" në fluturime, përdorën bileta të skaduara ose u kapën për pirjen e duhanit në trenat, të gjithë ata mund të ndalohen, sipas Reuters.

"Autoritetet qeveritare kineze në mënyrë të qartë shpresojnë të krijojnë një realitet në të cilin ballafaqimi burokratik mund të kufizojë ndjeshëm të drejtat e njerëzve," shkroi Maya Wang, hulumtues i lartë për OJQ-në jofitimprurëse Human Rights Watch.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera