Koreja e Veriut hedh “në kosh” paktin me Trumpin - Bota Sot
Koreja e Veriut hedh “në kosh” paktin me Trumpin

Azia

Koreja e Veriut hedh “në kosh” paktin me Trumpin

Më: 2 korrik 2018 Në ora: 08:46
Dëshmitë satelitore vijnë pikërisht kur zyrtarët amerikanë, hedhin dyshime mbi vullnetin e Koresë së Veriut për të hequr dorë nga programi i armëve bërthamore

Koreja e Veriut duket se po përfundon zgjerimin e një baze të rëndësishme të prodhimit të raketave balistike. Të paktën kështu sugjerojnë imazhet satelitore.

Hetimi i kryer nga grupi i shkencëtarëve të “Planet Labs” shfaq përfundimin e ndërtimeve në Institutin e materialeve Kimike në qytetin koreano-verior të Hamhungut.

Ky institut është përgjegjës për ndërtimin e pjesëve të raketave balistike dhe zgjerimi i tij s’është aspak lajm i mirë.

Dëshmitë satelitore vijnë pikërisht kur zyrtarë të ndryshëm amerikanë, me në krye presidentin Donald Trump, hedhin dyshime mbi vullnetin e Koresë së Veriut për të hequr dorë nga programi i armëve bërthamore, pavarësisht paktit të muajit të shkuar mes Trumpit dhe Kim Jong-unit në Singapor.

Të dielën, vet Trump tha se, ka mundësi që marrëveshja që i dha fund kërcënimit bërthamor nga Koreja e Veriut të mos funksionojë. Më herët, mediet amerikane kishin raportuar se regjimi komunist ka rritur prodhimin e uraniumit të pasuruar në baza sekrete.

Analistët dhe ekspertët e Koresë së Veriut paralajmërojnë prej kohësh se Peniani dhe Uashingtoni e kanë kuptuar ndryshëm ndalimin e programit bërthamor. Sipas tyre, Kim Jong-un nuk tha kurrë se do të çarmatoset, përkundrazi po armatoset.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera