Së paku 10 të vrarë, shumica fëmijë, në një sulm në Afganistan - Bota Sot
Së paku 10 të vrarë, shumica fëmijë, në një sulm në Afganistan

Azia

Së paku 10 të vrarë, shumica fëmijë, në një sulm në Afganistan

Më: 10 korrik 2018 Në ora: 11:52
Xhalalabad, Afganisan, 10 korrik, 2018.

Një sulm vetëvrasës pranë një postblloku të sigurisë në qytetin Xhalalabad të Afganistanit la të vrarë së paku dhjetë vetë.

Zyra e guvernatorit të provincës Nangarhar tha se tetë civilë dhe dy forca të sigurisë u vranë në sulmin e së martës.

Shpërthimi shkaktoi flakë që dëmtuan dyqane dhe makina në zonë.

"Shumica e viktimave janë fëmijë që kanë qenë duke punuar në një lokacion për larjen e makinave, pranë vendit të shpërthimit", tha Sohrab Qaderi, anëtar i këshillit provincial.

Attahullah Khogyani, zëdhënës i guvernatorit provincial, tha se katër vetë u plagosën në sulmin në Xhalalabad.

Përgjegjësinë për të nuk e ka marrë ende asnjë grup.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera