Garda Revolucionare e Iranit thotë se ka vrarë 10 militantë - Bota Sot
Garda Revolucionare e Iranit thotë se ka vrarë 10 militantë

Azia

Garda Revolucionare e Iranit thotë se ka vrarë 10 militantë

Më: 11 gusht 2018 Në ora: 17:08
Pjesëtar i Gardës Revolucionare Islamike. Foto nga arkivi.

Garda Revolucionare Islamike e Iranit thotë se forcat e saj kanë vrarë dhjetë militantë në një rajon kurd në afërsi të kufirit me Irakun.

Në një deklaratë, të cilën e ka transmetuar agjencia e lajmeve IRNA, Garda tha se dhjetë personat e vrarë ishin pjesë e një “grupi mirë të armatosur terrorist”. Po ashtu, kjo forcë ka njoftuar se janë plagosur edhe disa militantë të tjerë në përleshjet që ndodhën në orët e vona të 10 gushtit.

Megjithatë, Garda Revolucionare Islamike nuk njoftoi nëse ndonjë ushtarë i saj është vrarë.

Garda tha se gjatë këtij operacioni ka konfirmuar numër të madh të armëve, municionit dhe pajisjeve të komunikimit.

Luftimet ndodhë në afërsi të qytetit të populluar me kurdë, Oshnavieh.

Në këtë zonë, në të kaluarën ka pasur përleshje në mes të forcave iraniane dhe separatistëve kurdë, por edhe me militantët që kanë lidhje me grupin Shteti Islamik.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...