Vërshimet në Indi: Rriten përpjekjet e shpëtimit, dyshohet se 5 mijë persona janë të bllokuar - Bota Sot
Vërshimet në Indi: Rriten përpjekjet e shpëtimit, dyshohet se 5 mijë persona janë të bllokuar

Azia

Vërshimet në Indi: Rriten përpjekjet e shpëtimit, dyshohet se 5 mijë persona janë të bllokuar

Më: 19 gusht 2018 Në ora: 15:02
Vërshimet në Indi

Janë shtuar përpjekjet e shpëtimit në shtetin indian të Keralas të goditur nga përmbytjet, ku shirat janë lehtësuar dhe me këtë edhe mundësia për të shpëtuar më shumë persona dhe për tu qasur në vendet e përmbytura.

Departamenti Meteorologjik i Indisë ka hequr alarmin e kuq  të motit të kuq nga të gjitha rrethet, edhe pse disa zona janë ende nën ujë.

Forcat ushtarake ajrore e Indisë dhe helikopterët e marinës janë duke transportuar njerëz të përmbytur nga uji nga çatitë dhe duke lënë furnizimet me ushqim për ata që ende nuk mund të arrijnë.

Më shumë se 350 vetë kanë vdekur në përmbytjet. Mijëra mbeten të izoluar.

Zyrtarët thanë se ekipet e shpëtimit janë të përqendruar në qytetin bregdetar të Chengannur, ku rreth 5,000 persona dyshohet se janë të bllokuar. 

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...