India legalizon seksin e homoseksualëve - Bota Sot
India legalizon seksin e homoseksualëve

Azia

India legalizon seksin e homoseksualëve

Më: 6 shtator 2018 Në ora: 10:22
Gjykata Supreme në Nju Delhi

Gjykata Supreme e Indisë vendosi se seksi homoseksual nuk është më vepër penale në këtë vend.

Vendimi i sotëm historik shfuqizon një gjykim të vitit 2013, që mbështeste një ligj të epokës koloniale, të njohur si seksioni 377, sipas të cilit, seksi i homoseksualëve është kategorizuar si një "vepër e panatyrshme".

Ky ka qenë një nga ligjet më të vjetra në botë që ka penalizuar seksin e homoseksualëve dhe India ka hezituar ta përmbysë atë.

"Kriminalizimi i marrëdhënieve sensuale është joracional, arbitrar dhe dukshëm jokushtetues", tha shefi i drejtësisë, Dipak Misra, gjatë leximit të gjykimit sot në Nju Delhi.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...