Shifrat alarmante: Gjatë vitit 2018 u vranë 94 gazetarë - Bota Sot
Shifrat alarmante: Gjatë vitit 2018 u vranë 94 gazetarë

Bota

Shifrat alarmante: Gjatë vitit 2018 u vranë 94 gazetarë

Më: 31 dhjetor 2018 Në ora: 14:30
Ilustrim

Federata Ndërkombëtare e Gazetarëve, thotë se numri i gazetarëve të vrarë është rritur gjatë vitit 2018. Sipas një raporti të publikuar më 31 dhjetor, thuhet se 94 gazetarë dhe punonjës të mediave kanë vdekur nga vrasje e shënjestruara, sulmet me bomba dhe konfliktet e ndryshme, gjatë vitit 2018.

Ky numër shënon një rritje nga viti 2017 ku ishin raportuar 82 vrasje të gazetarëve, njoftoi organizata me seli në Bruksel.

Vendi më vdekjeprurës në vitin 2018 ishte Afganistani, ku ndodhën 16 vrasje, pasuar nga Meksika më 11, Jemeni me 9 dhe Siria me 8.

“Gazetarët janë të shënjestruar sepse ata janë dëshmitarë”, i tha agjencisë AP, kreu i Federatës Ndërkombëtare të Gazetarëve, Philippe Leruth.

“Kur një gazetar apo shumë gazetarë vriten në një vend, si rezultat, ju shihni një rritje të vetë-censurës”, tha Leruth.

Numri i gazetarëve të vrarë këtë vit është më i larti që nga viti 2012 kur 121 persona që punonin në media u vranë.

Që nga viti 1990 kur Federata Ndërkombëtare e Gazetarëve filloi të mbledhë statistikat, viti me më së shumti vrasje të punonjësve të mediave ishte 2006, ku u raportuan 155 vrasje.

Vrasja me profilin më të lartë gjatë vitit 2018 ishte ajo e gazetarit saudit njëherësh kolumnist në “Uashington Post”, Jamal Khashoggi. Ai kishte leje qëndrim të Shteteve të Bashkuara. Khashoggi, një kritik i princit të kurorës Muhammed bin Salman, u vra nga një ekip agjentësh sauditë në konsullatën saudite në Stamboll më 2 tetor. Arabia Saudite ka mohuar njoftimet se princi i kurorës ishte i lidhur me vrasjen që shkaktoi dënime globale.

“Jamal Khashoggi ishte një figurë shumë e njohur, por ju e dini, statistika më tronditëse është se 9 nga 10 vrasjet e gazetarëve mbeten të pandëshkuara në botë”, tha Leruth.

Grupi i të drejtave të medias Reporterët pa Kufij (RSF) më 18 dhjetor tha se 2018 ishte një vit i armiqësisë së “paprecedent” ndaj gazetarëve në mbarë botën.

Raporti i Federatës Ndërkombëtare të Gazetarëve përforcon gjetjet e Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve (CPJ), i cili tha në tetor se 324 gazetarë gjatë dekadës së fundit janë “heshtur nëpërmjet vrasjeve në mbarë botën” dhe se asnjë autor nuk është dënuar në më shumë se 85 për qind të atyre raste.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...