Sondazhi: Qytetarët amerikanë më shumë të frikësuar nga Rusia sesa Koreja e Veriut - Bota Sot
Sondazhi: Qytetarët amerikanë më shumë të frikësuar nga Rusia sesa Koreja e Veriut

Bota

Sondazhi: Qytetarët amerikanë më shumë të frikësuar nga Rusia sesa Koreja e Veriut

Nga: Z.B Më: 28 shkurt 2019 Në ora: 18:18
Donald Trump dhe Kim Jong Un

Presidenti i SHBA Donald Trump mund të ketë ikur nga samiti i tij i dytë me Korenë e Veriut pa marrë pikërisht atë që donte, por ka dëshmi se dialogu i tij me Kim Jong Un ka reduktuar frikën ndaj kombit aziatik në shtëpi.

Një sondazh i kompanisë hulumtuese sociale Gallup mbi kërcënimet e perceptuara në SHBA zbuloi se Koreja e Veriut nuk është më "armiku publik 1" në sytë e amerikanëve, shkruan EuroNews, përcjell “Bota sot.

Në fakt, pas bisedimeve të Trump me Kim vitin e kaluar në denuclearization e gadishullit Korean, përmendjet e Koresë së Veriut ranë nga 51% në vetëm 14%.

Pra, kush e shohin tani amerikanët si armikun e tyre më të madh?

Shumica e të anketuarve thanë se fuqia ushtarake e konsideruar e Rusisë ishte një kërcënim për SHBA.

Shpalljet e kombit të kryesuar nga Vladimir Putin janë rritur nga 19% në 2018 në 32% sot, një post sovjetik i ulët.

Kur u pyetën nëse fuqia ushtarake e Rusisë është një kërcënim kritik ndaj SHBA-së, 52% e të anketuarve kanë thënë po, dhe përsa i përket shikimit të Rusisë "në mënyrë të pafavorshme", figura shpohet në 73%.

Këto perceptime negative të Rusisë janë të gjitha në një rekord të lartë në tendencat e Gallup.

Sondazhi, i cili u zhvillua nga 1 shkurt deri më 10 shkurt, përkoi me njoftimin e administratës Trump se po tërhiqej nga Traktati i Forcave Bërthamore të Intermediate-Range (INF) mbi shqetësimet se Rusia kishte thyer marrëveshjen.

Gallup gjithashtu thotë se imazhi i përkeqësuar i Rusisë gjithashtu mund të ketë pasqyruar "tensionet në rritje të Rusisë në Siri gjatë luftës civile siriane, si dhe polemika rreth aspekteve të Olimpiadës Dimërore 2014 që Rusia priti."

 

Kina gjithashtu ka më shumë gjasa të shihet si një kundërshtar i lartë këtë vit, me 21% duke e cituar atë kundrejt 11% në vitin 2018, duke e shtyrë Kinën në pozitën nr. 2, ndërsa Koreja e Veriut ka rënë në nr. 3.

Irani, i përmendur me 9%, vazhdon të renditet i katërti, ashtu si në vitin 2018.

Politikanët kundër njerëzve

Sondazhi gjithashtu kërkoi nga politikanët amerikanë për pikëpamjet e tyre, me rezultatet që tregojnë disa dallime të konsiderueshme të opinionit mes dy partive kryesore.

Edhe pse shumë në të dy kampet e shohin ushtrinë e Rusisë si një kërcënim kritik, shifra është më e lartë midis demokratëve (65%) sesa republikanëve (46%).

Raporti thotë se deri në vitin 2016 nuk kishte asnjë ndryshim midis palëve në përmendjet e Rusisë si armikun kryesor. Megjithatë, pikëpamjet janë bërë më polarizuar mbi hetimet federale për përfshirjen e mundshme të Rusisë me fushatën presidenciale të presidentit amerikan Donald Trump në 2016.

Pothuajse gjysma e demokratëve (46%) kundrejt 14% të republikanëve tani e shohin Rusinë si armikun më të lartë të vendit.
Ndërsa Rusia është zgjedhja më e lartë e demokratëve me një diferencë të gjerë në krahasim me Korenë e Veriut (përmendur nga 17% e demokratëve), republikanët kanë më shumë gjasa të emërojnë si armikun më të lartë Kinën (22%) dhe Iranin (19%), ndërsa 12% emrin Koreja e Veriut.

Sot, demokratët janë më kritik se republikanët e Rusisë, por edhe shumica e republikanëve e shohin Rusinë në mënyrë të pafavorshme dhe gjysma e konsiderojnë ushtrinë e saj një kërcënim jetik.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat