Trump dhe Merkel diskutuan përmes telefonit për Ukrainën dhe NATO-n - Bota Sot
Trump dhe Merkel diskutuan përmes telefonit për Ukrainën dhe NATO-n

Bota

Trump dhe Merkel diskutuan përmes telefonit për Ukrainën dhe NATO-n

Më: 23 mars 2019 Në ora: 16:03
Presidenti amerikan, Donald Trump dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, kanë biseduar me telefon lidhur me çështjet ku përfshihet financimi i NATO-s, Ukraina dhe tregtia, deklaruan zyrtarë nga Shtëpia e Bardhë dhe qeveria gjermane.

Përmes një njoftimi nga Shtëpia e Bardhë, thuhet se u diskutua për tregti, debatin për Brexit-in dhe takimet e ardhshme.

Një zyrtar i lartë i administratës së Trump tha se biseda ka përfshirë edhe fondet për aleancën e NATO-s.

Trump kishte kritikuar më parë Gjermaninë dhe aleatët e tjerë të NATO-s, për fonde të pamjaftueshme për mbrojtjen e tyre, gjë që i kushton shumë taksapaguesve amerikanë.

Qeveria gjermane tha se në takim u bisedua edhe për çështjet që ndërlidhen me Ukrainën, por pa qenë specifik.

Forcat qeveritare në Ukrainë kanë luftuar kundër separatistëve pro-rusë në Donjeck dhe Luhansk që nga prilli i vitit 2014, konflikt ky që la të vdekur 13,000 persona – gjysma nga ta civilë.

Moska po ashtu kishte rrethuar dhe aneksuar rajonin e Krimesë së Ukrainës, veprim ky që nuk është mbështetur nga komuniteti ndërkombëtar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...