BE kundër aksioneve ushtarake në Libi

Bota

BE kundër aksioneve ushtarake në Libi

Më: 8 prill 2019 Në ora: 17:31
Foto ilustrim

Shefja e diplomacisë së BE-së, Federica Mogherini, bëri sot thirrje për ndalimin e të gjitha veprimeve ushtarake në Libi, pavarësisht nëse vijnë nga brenda apo jashtë.

"Udhëheqja politike dhe ushtarake e Libisë duhet të marrë përgjegjësinë dhe të sjellë një tranzicion paqësor," tha ajo.

Pas takimit të Këshillit të Punëve të Jashtme, Mogherini theksoi se vendet anëtare të BE janë unanime në kërkesën e tyre për krijimin e plotë dhe të menjëhershëm të një baze humanitare në këtë fushë.

"Ne ftojmë të gjithë që të shmangin vullnetin e aksionit, të kthehen në tryezën e negociatave nën kujdesin e OKB-së dhe të sigurojnë atë që do populli libian, që është paqja dhe stabiliteti për vendin", tha ajo.

Sipas saj, gjërat nuk po shkojnë në drejtimin e duhur dhe si një shembull për këtë përmendi zhvillimet e fundit rreth aeroportit në Tripoli.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat