Haftar kundërshton thirrjet e Macron për armëpushim libian në bisedimet në Paris - Bota Sot
Haftar kundërshton thirrjet e Macron për armëpushim libian në bisedimet në Paris

Bota

Haftar kundërshton thirrjet e Macron për armëpushim libian në bisedimet në Paris

Më: 22 maj 2019 Në ora: 20:41
Khalifa Haftar

Komandanti libian Khalifa Haftar hodhi poshtë thirrjet për një armëpushim gjatë bisedimeve me presidentin francez Emmanuel Macron në Paris, por është i gatshëm të negociojë nëse janë përmbushur disa kushte, tha të mërkurën një zyrtar i Eliseut, shkruan AFP.

Macron dhe zyrtarët francezë kanë bërë thirrje për disa javë për një armëpushim të pakushtëzuar në betejën për Tripolin, e cila filloi në fillim të prillit kur Haftar nisi një ofensivë në kryeqytetin libian. Goditjet e forcave të armatosura ushtarake të Haftarit kundër milicive të aleancës me qeverinë e njohur të OKB-së në Tripoli, të udhëhequr nga kryeministri Fayez al-Sarraj.

"Mosbesimi që shohim mes aktorëve libianë është më i fortë se kurrë më parë", tha një zyrtar francez presidencial pas takimit mes Macron dhe Haftar në Paris.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...