Bie prodhimi industrial në Gjermani

Bota

Bie prodhimi industrial në Gjermani

Më: 9 qershor 2019 Në ora: 11:29
Gjermani

Prodhimi industrial gjerman ra në nivelin më të ulët prej pothuajse katër vitesh në muajin prill dhe Banka Qendrore e vendit dha një vlerësim të zymtë, duke theksuar një rënie të vazhdueshme në ekonominë më të madhe të Evropës.

Fabrikat gjermane janë në qendër të ngadalësimit të Evropës, pasi tensionet tregtare, shitjet e dobëta të makinave dhe kërkesa botërore e zbehur, peshojnë mbi eksportet.

Rënia e prodhimit prej -1.9 për qind ishte më e madhja që nga gushti 2015 dhe ndjek një sondazh këtë javë, duke treguar se prodhimi ndoshta ka vazhduar të jetë kontraktohet edhe në muajin maj.

Kjo është shqetësuese për politikëbërësit e Bankës Qendrore Evropiane, të cilët druajnë se dobësia e prodhimit do të përhapet në zona të tjera të ekonomisë së eurozonës, ku sektori i shërbimeve deri tani ka mbështetur kërkesën. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat