Dita ndërkombëtare e detarëve - Bota Sot
Dita ndërkombëtare e detarëve

Bota

Dita ndërkombëtare e detarëve

Më: 25 qershor 2019 Në ora: 08:19
Ilustrim

Organizata Ndërkombëtare Detare (IMO), 25 qershorin e çdo viti e ka shpallur si Dita e Detarit duke njohur kështu kontributin që japin detarët në tregtinë ndërkombëtare dhe ekonominë botërore, shpesh me sakrificë të madhe në jetën personal edhe familjeve të tyre.

Dita e Detarit u festua për herë të parë në vitin 2011,duke pasuar kështu themelimin e kësaj dite në qershorin e vitit 2010, në Manila Filipine me anë të një rezolute të pranuar nga Konferenca e Palëve në Konventën Ndërkombëtare mbi Standardet e Stërvitjes, Certifikimit dhe Ruajtjes për Detarët (STCË 1978).

Dita e Detarit tashmë është përfshirë në listën vjetore të kremtimeve të Kombeve të Bashkuara.

Dita e Detarit është një mundësi për të edukuar publikun rreth çështjeve me të cilat përballen detarët në ditët e sotme , çështje si pirateria, etj, por gjeja me rëndësishme është mundësia që bota të thotë “Faleminderit Detarë”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...