120 euro gjobë nëse del me veturë të papastër në rrugë - Bota Sot
120 euro gjobë nëse del me veturë të papastër në rrugë

Bota

120 euro gjobë nëse del me veturë të papastër në rrugë

Më: 17 korrik 2019 Në ora: 09:54
Foto ilustrim

Mos pastrimi i automjetit tuaj është një shkelje në rajon dhe Bashkia e Dubait po vendos një gjobë prej 500 Dhs në pronarët e makinave të pista.

Një gjobë deri në 500 Dhs (120 euro) mund të merret nëse jeni kapur me një makinë të pistë. Nuk ka asnjë kufizim se sa e pistë makina lejohet të jetë, por ne ju sugjerojmë të mos lejoni makinën tuaj të mbledhë pluhur, si ky Ferrari Enzo famëkeq i braktisur në Dubai.

Komuna e Dubait thotë se makinat e pista “ndikojnë në papastërtinë e qytetit dhe në pamjen estetike të Dubait”. Gjoba duhet të paguhet brenda 15 ditëve, ndryshe situata mund të shkoj deri në një intervenim nga autoritetet.

Image

Ka edhe një gjobë për larje të makinave në disa vende

Dubai poashtu lëshon gjoba për larje të makinave në zonat e padëshiruara. Emiratet nuk lejojnë që makinat të lahen brenda komunitetit. Gjithashtu, Emiratet e tjera si Sharjah dhe Abu Dhabi kanë rregulla strikte për larjen e makinave.

Është e paligjshme të lahen makinat në zonat e banuara në Sharjah, sepse “ndikon në mjedis, pasi nga uji i pistë ushqehen sëmundjet, dëmtohen rrugët e asfaltit dhe krijojnë një terren edukativ për insektet”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...