Koreja e Jugut lëshon raketa kundër avionit rus - Bota Sot
Koreja e Jugut lëshon raketa kundër avionit rus

Bota

Koreja e Jugut lëshon raketa kundër avionit rus

Më: 23 korrik 2019 Në ora: 23:27
Ilustrim

Ushtria e Koresë së Jugut ka lëshuar dy raketa paralajmëruese kundër një avioni rus që ka hyrë dhe ka shkelur hapësirën ajrore të vendit.

Ministria koreanojugore e Mbrojtjes njoftoi se “sistemi kundërajror ka detektuar tre avionë rusë pranë kufirit ajror, ndërsa njëri prej tyre ka hyrë thellë në hapësirën ajrore të Koresë së Jugut”.

Agjencia koreanojugore e lajmeve Yonhap raporton se “forcat e Koresë së Jugut kanë shkrepur raketa paralajmëruese për të zmbrapsur avionin rus”.

Nga ana tjetër Rusia mohon akuzat e Koresë së Jugut për shkelje të hapësirës së saj ajrore. 

Ushtria e Koresë së Jugut ka lëshuar dy raketa paralajmëruese kundër një avioni rus që ka hyrë dhe ka shkelur hapësirën ajrore të vendit.

Ministria koreanojugore e Mbrojtjes njoftoi se “sistemi kundërajror ka detektuar tre avionë rusë pranë kufirit ajror, ndërsa njëri prej tyre ka hyrë thellë në hapësirën ajrore të Koresë së Jugut”.

Agjencia koreanojugore e lajmeve Yonhap raporton se “forcat e Koresë së Jugut kanë shkrepur raketa paralajmëruese për të zmbrapsur avionin rus”.

Nga ana tjetër Rusia mohon akuzat e Koresë së Jugut për shkelje të hapësirës së saj ajrore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...