Gjibraltari liron cisternën iraniane - Bota Sot
Gjibraltari liron cisternën iraniane

Bota

Gjibraltari liron cisternën iraniane

Më: 15 gusht 2019 Në ora: 17:13
Cisterna Grace 1

Një cisternë iraniane, e sekuestruar dhe mbajtur në Gjibraltar do të lirohet, vendosi Gjykata Supreme, pavarësisht nga një kërkesë e minutës së fundit nga autoritetet amerikane, për ta mbajtur edhe më tutje cisternën.

Gjibraltari mori garanci zyrtare me shkrim nga Irani se anija nuk do të dërgonte ngarkesat e saj në Siri.

Autoritetet e drejtësisë në Gjibraltar, thanë se asnjë kërkesë amerikane nuk ishte aktualisht para gjykatës.

Më herët gjatë ditës së enjte, u raportua se Departamenti i Drejtësisë i SHBA-së, ka bërë një kërkesë, për të ndalur transportuesin e naftës.

Transportuesi Grace 1, që mbante naftë iraniane, u ndalua më 4 korrik, duke shkaktuar tensione me Teheranin.

Cisterna u konfiskua për shkak të dyshimeve se po dërgonte naftë iraniane në Siri, duke shkelur kështu sanksionet e BE-së.

Rreth 30 marinsa britanikë, shkuan në Gjibraltar, për të ndihmuar policinë të kapte cisternën dhe ngarkesën e saj, me kërkesën e qeverisë së Gjibraltarit.

Dy javë më pas Irani e konfiskoi një transportues me flamur britanik.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...