Raporti i ri shokues: Kina ndalon muslimanët të lindin fëmijë, frenon shtimin e popullsisë - Bota Sot
Raporti i ri shokues: Kina ndalon muslimanët të lindin fëmijë, frenon shtimin e popullsisë

Bota

Raporti i ri shokues: Kina ndalon muslimanët të lindin fëmijë, frenon shtimin e popullsisë

Më: 30 qershor 2020 Në ora: 09:19
Foto Ilustrim

Qeveria kineze po detyron gratë Ujgure (pakicës myslimane), dhe anëtarët e pakicave tjera që të kontrollojnë lindjet, si pjesë e një fushate për të frenuar shtimin e popullsisë muslimane.

Një raport i lëshuar nga Associated Press thoshte se statistikat e qeverisë, dokumentet shtetërore dhe intervistat me 30 ish të arrestuar dhe një ish-instruktor i kampit të paraburgimit treguan se përpjekjet për të ulur normat e lindjeve ishin shumë më të përhapura dhe sistematike sesa dihej më parë.

Sipas gjetjeve të sondës, zyrtarët i nënshtrohen rregullisht grave të pakicave në kontrolle shtatzënie dhe detyrojnë pajisje intrauterine (IUD), sterilizim dhe madje abort mbi qindra mijëra.

Ajo tha që ndërsa përdorimi i IUD-ve dhe sterilizimi ka rënë në mbarë vendin, ajo po rritet ndjeshëm në rajonin e perëndimit të Xinjiang, ku po zhvillohej fushata.

AP konstatoi se masat e kontrollit të popullsisë u mbështetën nga masa e paraburgimit si kërcënim dhe si një dënim për mosrespektim.

AP konstatoi se masat e kontrollit të popullsisë u mbështetën nga masa e paraburgimit si kërcënim dhe si një dënim për mosrespektim.

Uighurs – të cilët janë kryesisht myslimanë – dhe grupe të tjera morën më shumë pikë në provimet e pranimit në kolegj, duke marrë kuota për poste qeveritare dhe kufizime më të ulëta të kontrollit të lindjes.

Zyrtarët kinezë më parë kanë pohuar se masat e reja thjesht janë menduar të jenë të drejta, duke lejuar të dy kinezët Han dhe pakicat etnike të njëjtin numër të fëmijëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat