Kina po luan me Evropën dhe dëshiron të arrijë dominimin e botës, me anë të një plani dhjetë-vjeçar

Bota

Kina po luan me Evropën dhe dëshiron të arrijë dominimin e botës, me anë të një plani dhjetë-vjeçar

Nga: Matthias Hochstätter/Sherif Ramabaja Më: 19 shkurt 2021 Në ora: 16:39
Presidentja e Komisionit të BE Ursula von der Leyen (majtas) dhe Presidenti i Kinës Xi Jingping

Kina po e bën Evropën gjithnjë e më të varur ekonomikisht. Rezistenca e Gjermanisë dhe BE-së është modeste. Marrëveshja e parashikuar tregtare me Kinën e largon BE-në edhe më tej nga SHBA. Ndryshe nga Evropa, Kina ka një plan. Dhe e zbaton këtë me përpikmëri.

Kishte një ngecje shtatë vjeçare. Negociatat e BE-së me Kinën mbi një marrëveshje investimi nuk përparuan. Pastaj në dhjetor gjërat papritmas   ndodhën shumë shpejt. Kancelarës Angela Merkel shpejt i duhej një sens i rezultateve për Presidencën e Këshillit Gjerman të skaduar të BE. Një ditë para natës së Vitit të Ri, samiti video midis Pekinit, Brukselit dhe Berlinit me lajmin befasues: Marrëveshja e investimeve BE-Kinë është përmbyllur. Ndoshta. Asgjë nuk është nënshkruar ende. Kina nuk po ngutet.

Ministri i Jashtëm kinez Wang Yi e kishte bërë të qartë në udhëtimin e tij në Evropë në fillim të shtatorit se BE duhej të rreshtohej me politikën ekonomike kineze. Wang tha në një konferencë shtypi në Berlin se ai ishte i bindur se një marrëveshje ekonomike dhe mbrojtje investimesh mund të lidhej me BE në 2020. Sidoqoftë, para kësaj, ai u kishte shpjeguar gazetarëve të pranishëm për gati 15 minuta pse vendet e tjera nuk duhet të ndërhyjnë në punët e brendshme të Kinës (Hong Kong, Ujgur).

Mesazhi i Wang ishte i qartë: vetëm nëse BE lejon Kinën të bëjë me qetësi shkelje të të drejtave të njeriut, evropianët mbase do të kenë kushte të drejta konkurruese. Ndoshta.

Një samit në internet tashmë kishte dështuar në qershor. Nuk kishte asnjë deklaratë të përbashkët nga kreu i Komisionit Ursula von der Leyen dhe shefi i shtetit të Kinës Xi Jinping. Pozicionet ishin të kundërta.

Loja u përsërit në "samitin" e 14 Shtatorit. Nga mjedisi i Presidentes së Komisionit të BE Ursula von der Leyen u tha paraprakisht se negociatat kishin ngecur. Sipas kësaj, Kina këmbëngul në rregullat e saj të ngurta të hyrjes në tregun e brendshëm, siç është "detyrimi i sipërmarrjes së përbashkët", në të cilin kompanitë evropiane duhet të bashkohen me kompanitë partnere kineze dhe të ndajnë teknologjitë e tyre. Mbi të gjitha, produktet tradicionale evropiane si shampanja, uiski irlandez, birra e Mynihut ose Wódka Polake duhet të mbrohen. 

Prandaj Merkel dëshironte të arrinte një përparim në fund të vitit, një sukses për Presidencën Gjermane të Këshillit të BE, gjithashtu për industrinë gjermane të automjeteve, e cila po ngatërrohet gjithnjë e më shumë në një varësi të pakthyeshme nga tregu kinez.

Për Xi, nga ana tjetër, marrëveshja ishte një tjetër fitore pikë në marshimin e tij të gjatë përgjatë planit dhjetëvjeçar kinez : ai shmangu një luftë ekonomike me dy fronte kundër Evropës dhe SHBA dhe Evropa vazhdon të pranojë shkeljet e të drejtave të njeriut kundër pakicave në vendin e tij dhe për anëtarët e opozitës në Hong Kong .

Marrëdhëniet e tensionuar midis Uashingtonit dhe Brukselit gjithashtu rëndonin mbi Merkel - edhe para se Presidenti i ri i SHBA Joe Biden të merrte detyrën.

Sistemi i vlerave perëndimore mund të minojë sundimin komunist

Kinezët në mënyrë të përsëritur refuzuan një deklaratë të përbashkët përfundimtare. Padyshim që Kina nuk ka më nevojë për fraza diplomatike. Mesazhi i pashprehur i Xi: BE varet nga Kina, jo e kundërta.

Shumica e shteteve të BE-së tashmë ishin zgjuar nga letargjia e tyre pas samitit virtual në qershor, beson Omid Nouripour, zëdhënësi i politikës së jashtme për të Gjelbrit në Bundestag, për FOCUS Online: "Për herë të parë, ndryshimet midis BE dhe Kinës janë qartë duke u përplasur . Sipas Kinës, koncepte të tilla si demokracia dhe të drejtat e njeriut janë pjesë e një sistemi vlerash perëndimore, që synon të minojë sundimin e Partisë Komuniste ".

Por shanset e BE-së për të negociuar kushte të ndershme konkurruese me Kinën, në një bazë të barabartë dhe në të njëjtën kohë për të zbatuar mbrojtjen e të drejtave të njeriut, në Mbretërinë e Mesme janë të pakta. Kjo vërtetohet nga shifrat e zhveshura.

BE dhe ekonomia gjermane janë gjithnjë e më të varura nga Kina

Kin apo ashtu ishte partneri më i madh tregtar i Gjermanisë në vitin 2020 - për të pestën herë me radhë. Sipas Zyrës Federale të Statistikave, shuma e eksporteve dhe importeve arriti në 212 miliardë euro. Edhe BE ka kohë që nuk është në gjendje t´i shmanget Kinës, Eurostat rendit: me gati një të pestën (18.7 përqind) të të gjitha importeve, Kina dorëzoi më shumë mallra në BE-27 në 2019. Shtetet e Bashkuara (12.0 përqind) dhe Mbretëria e Bashkuar (10.0 përqind) ndoqën në një distancë të caktuar.

Kina është tregu më i madh i shitjeve në botë për prodhuesit gjermanë të makinave. Makinat, kimikatet dhe inxhinieria elektrike gjermane janë ende me kërkesa të larta në Kinë. Shtresa e mesme në Kinë vlerësohet tani në mbi 400 milion njerëz . Pikërisht kjo klasë e mesme dëshiron të konsumojë, të drejtojë VW dhe BMW . Dhe klasa e mesme e Kinës vazhdon të rritet sepse ekonomia e Kinës vazhdon po ashtu të rritet: PBB-ja e Kinës është rritur ndjeshëm nga viti në vit që nga vitet 2000. Nuk vërehet fundi. Gjithashtu Corona mund ta zvogëloi rritjen. Industria gjermane e eksportit ka nevojë për klasën e mesme të Kinës. Makinat gjithashtu mund të shiten në vendet me shkelje të të drejtave të njeriut.

Por jo vetëm varësia e Gjermanisë nga Kina po rritet. Anëtarët e tjerë të BE janë gjithashtu të lidhur ngushtë ekonomikisht dhe financiarisht. Gjatë dhe pas krizës financiare, Greqia pranoi me mirënjohje miliardat e Kinës në investime. Por edhe Italia: Sipas një studimi nga "Mercator Institute for China Studies", investimet kineze në Itali gjatë dhjetë viteve të fundit kanë arritur në rreth 15 miliardë euro - në Gjermani, investimet në rrugë, kapin 22 miliardë euro të mira . Dhe me Rrugën e saj të Re të Mëndafshit, Kina ka synuar gjithashtu vendet në portet lindore të BE: Turqinë , Shqipërinë, Malin e Zi dhe Serbinë. Por Evropianët Qendrorë janë gjithashtu pjesë e Rrugës Kineze të Mëndafshit.

Rruga e Mëndafshit bëhet një "makth kinez"

Rruga e Mëndafshit përfundon në Duisburg të Gjermanisë: 35 trena me rreth 6,000 kontejnerë arrijnë çdo javë në terminalin e Duisburgut në DIT, në vendin e fabrikave të vjetra të çelikut në Duisburg-Rheinhausen. Elektronika, tekstilet, përbërësit e makinës nga Mbretëria e Mesme për Gjermaninë dhe Evropën në përgjithësi.

Rruga tregtare kineze është degëzuar dhe degëzuar: rruga veriore çon përmes Kazakistanit, Bjellorusisë dhe Polonisë në zonën e Ruhrit në Gjermani, kurse ajo e jugut përmes Pakistanit , Iranit dhe Turqisë. Hekurudha, porte, terminale, termocentrale - sipas OBSH, Kina tashmë ka investuar pothuajse 600 miliardë euro në kanalin e saj perëndimor të shitjeve. Projekti pritet të kushtojë rreth një trilion euro. Kina u jep hua bujare vendeve tranzit kryesisht të shtrënguara për zgjerimin e infrastrukturës së tyre të sëmurë, duke i bërë kështu të varura fatalisht.

Prandaj, Instituti për Ekonominë Botërore në Këln dha alarmin dhe, në funksion të rreziqeve të mëdha të borxhit përgjatë Rrugës së Mëndafshit (Nisma e Rrugës së Rripave), flet për një "makth kinez". Sipas IW Cologne, debitorët e Kinës deri më tani kanë grumbulluar pretendime të papaguara që arrijnë në më shumë se 215 miliardë dollarë amerikanë. Në vitin 2000 ishte 0.64 miliardë dollarë. Por kjo nuk është e gjitha: ndërmarrjet kineze gjithmonë sigurojnë kontrata afatgjata dhe fitimprurëse për ndërtimin dhe mirëmbajtjen e infrastrukturës. Prandaj, Nisma e Rrugës së Brezit nuk ka paguar ende për vendet e tranzitit. Kur bëhet fjalë për të fituar para, Kina heziton të ndajë. Do të ishte sikur Kina të ndërtonte autostrada në Gjermani dhe të merrte vetë taksën.

Kina po bëhet një kërcënim - BE është e ngadalshme për të vazhduar

Kina po zgjerohet në mënyrë agresive dhe me kënaqësi. Dhe BE? Ndërsa Kina po riaktivizon rrugët tregtare të tilla si Rruga e Mëndafshit, duke   blerë ndërtuesit gjermanë të makinerive dhe duke zbatuar planin e saj dhjetë-vjeçar hap pas hapi, Gjermanisë dhe BE-së u mungon një strategji dhe nxitje. Përpjekja e politikës industriale nga Ministri Federal i Ekonomisë Peter Altmaier u shpërbë pa mëshirë nga biznesi dhe shkenca vitin e kaluar: Ekspertët ekonomikë hodhën poshtë strategjinë industriale të Altmaierit si   iluzive dhe jopraktike . BDI ishte gjithashtu e zhgënjyer: shumë nacionalizëm, shumë pak klasë e mesme.

Nëse ndërhyrjet e politikës industriale në treg janë anatemë për liberalët e biznesit, korporatat dhe shoqatat e biznesit tani duan pak më shumë mbështetje të shtetit në funksion të fuqisë dërrmuese kineze. Gjatë Presidencës gjermane të Këshillit të BE, Ministria e Altmaier dëshironte "një marrëveshje mbi një marrëveshje ambicioze investimi BE-Kinë, deri në fund të vitit 2020" në mënyrë që të "zvogëlojë ndjeshëm asimetritë ekzistuese në hyrjen në treg dhe kushtet e konkurrencës".

Mënyra atje, megjithatë, mbetet e paqartë, pavarësisht nga marrëveshja e parë para natës së Vitit të Ri. Shoqata Evropiane e Punëdhënësve thotë se sistemi i Kinës nuk do të ndryshojë në mënyrë strukturore përmes një marrëveshjeje. Një tekst i kontratës tani është duke u punuar në detaje, në mënyrë që të nënshkruhet në fillim të vitit 2022. Pastaj Franca do të mbajë Presidencën e Këshillit të Bashkimit Evropian.

BDI dëshiron të forcojë ligjin e BE për ndihmën shtetërore

Ekonomia gjermane ashtu, kështu është dëmtuar radhazi: nga njëra anë, gjermanët sikur nuk duan pa e lulëzuar tregtinë me Mbretërinë e Mesme (Kinën ). Nga ana tjetër, ekziston frika e humbjes së shpejtë të "konkurrencës sistemike" midis shteteve liberale të ekonomisë së tregut dhe ekonomisë së planifikuar Kineze, siç tha Presidenti i BDI Dieter Kempf.

BDI kërkon Ligjin e ndihmës shtetërore të BE-së dhe instrumentet anti-subvencion të mprehur . Evropa duhet të ndërmarrë veprime efektive kundër kompanive që nuk prodhojnë në BE dhe marrin subvencione shtetërore. Çmimet e hedhjes së ofruesve të huaj duhet të jenë në gjendje të shqyrtohen për subvencione, BDI kërkoi në 55 pika të konkurrencës me Kinën nga Komisioni i BE dhe qeveria gjermane në fillim të 2019. Pak është bërë deri më tani.

Të Gjelbrit duan të përfundojnë "kursin e përqafimit" gjerman me

Kinën

Omid Nouripour, eksperti i politikës së jashtme të të Gjelbërve, sugjeron FOCUS Online në të njëjtën pikë. Rivaliteti sistemik i shpallur nga Kina duhet të pranohet, thotë Nouripour: "Kursi i përqafimit të Merkelit nuk është më i mundur. Kjo do të thotë, ndër të tjera, në mënyrë efektive të mbyllni boshllëqet ekzistuese rregullatore në trajtimin e subvencioneve qeveritare, ndërmarrjeve shtetërore ose transferimit të detyruar të teknologjisë. "

Ekonomia është gjithashtu e kërkuar këtu: "Kompanitë e mëdha duhet të marrin në konsideratë gjithnjë e më shumë, nëse duan të investojnë në rajone si Xinjiang ose tani Hong Kong, ku të drejtat e njeriut nuk merren parasysh".

Për vite me radhë, Kina po udhëheq 27 anëtarët e BE përmes arenës nga unaza e hundës. Kolosi ekonomik komunist ka konfederatën evropiane në mënyrë të vendosur nën kontroll. Vetëm së bashku me SHBA dhe presidentin e saj të ri Joe Biden, BE mund të bëjë presion mbi Mbretërinë e Mesme. ( Kinën )

Përndryshe, BE do të vdesë nga uria në krahun e gjatë të Xi Jinping në një periudhë afatmesme. Në vitin 2015 Partia Komuniste Kineze përcaktoi në planin e saj dhjetë-vjeçar se Kina do të ishte fuqia kryesore ekonomike në 2025. Kështu që gjysma e dytë tashmë ka filluar.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat