Zjarri masiv përfshin kampin e refugjatëve në Bangladesh

Bota

Zjarri masiv përfshin kampin e refugjatëve në Bangladesh

Më: 22 mars 2021 Në ora: 23:21
Zjarri në kampin e refugjatëve në Bangladesh

Një zjarr masiv ka përfshirë një kamp refugjatësh Rohingya në Bangladesh, duke djegur çadrat dhe një numër qendrash shëndetësore dhe objekte të tjera, sipas zyrtarëve dhe dëshmitarëve.

Zjarri në kampin Balukhali në rrethin e Cox Bazar shpërtheu në pasditen e vonë të hënën dhe u përhap shpejt nëpër të paktën katër blloqe, sipas Mohammad Shamsud Douza, komisioner shtesë i qeverisë së Komisionit të Refugjatëve, Ndihmës dhe Riatdhesimit (RRRC).

Asnjë viktimë nuk u raportua menjëherë, por kishte frikë për vdekje dhe lëndime të shumta, raporton aljazeera.

“Ka qenë një situatë sfiduese sepse shumë prej këtyre kasolleve janë në një terren kodrinor ku kamionët e zjarrit nuk mund të kenë qasje”, tha Tanvir Chowdhury, duke raportuar nga kryeqyteti i Bangladeshit, Daka.

Burime në kamp i thanë Al Jazeera se zjarri u vu nën kontroll më shumë se katër orë pasi shpërtheu.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat