Netanyahu pëson edhe një humbje

Bota

Netanyahu pëson edhe një humbje

Më: 19 prill 2021 Në ora: 23:27
Benjamin Netanyahu

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu humbi një votim të rëndësishëm të hënën mbi atë se kush mund të bashkohet me një komitet të fuqishëm në parlament, duke i vendosur atij një pengesë ndërsa përpiqet të formojë një qeveri të re.

Netanyahu ka rreth dy javë të tjera për të provuar të bashkojë një koalicion qeverisës. Humbja në votim tregoi se udhëheqësi veteran ka ende një rrugë për të bërë që të sigurojë një shumicë në Knessetin me 120 vende.

Votimi ishte për të vendosur se kush do të bashkohet me Komitetin e Marrëveshjeve, i cili, në mungesë të një qeverie të re, kontrollon axhendën legjislative, raporton reuters.

Pasi një lëvizje e hedhur nga e djathta e Netanyahut, Likud, u refuzua në një votim të ngushtë, rivali i tij qendror, Yair Lapid, arriti të kalonte propozimin e tij duke i dhënë përfaqësim më të fortë bllokut anti-Netanyahu.

Një parti e vogël islamike që ka shprehur hapur për të punuar me Netanyahun, duke e bërë atë një krijues të mundshëm, votoi me Lapidin.

Presidenti Reuven Rivlin më 6 prill i kërkoi Netanyahut të formonte një qeveri dhe i dha 28 ditë kohë për ta bërë këtë. Nëse është i pasuksesshëm, Netanyahu mund të kërkojë Rivlinit për një zgjatje dy javore, para se presidenti të prekë një kandidat tjetër. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat