Novosibirsk, qyteti më i kufizuar për protesta në Rusi - Bota Sot
Novosibirsk, qyteti më i kufizuar për protesta në Rusi

Bota

Novosibirsk, qyteti më i kufizuar për protesta në Rusi

Më: 13 janar 2018 Në ora: 12:01
Pamje të protestave në Novosibirsk

Disa aktivistë për të drejtat e njeriut, kanë thënë se protestat publike dhe aktivitetet e tjera të ngjashme janë ndaluar në më shumë se gjysmën e territorit të qytetit të tretë më të madh në Rusi, Novosibirsk.

Organizata joqeveritare, OVD-Info, e cila vëzhgon zbatimin e ligjit në Rusi, ka raportuar se në qytetin, Novosibirsk janë ndaluar protestat në pothuajse 56 për qind të hapësirës së këtij qyteti.

Rregulloret e këtij qyteti lidhur me protestat i ndalojnë ata të jenë afër ndërtesave të administratës si dhe objekteve të tjera të ngjashme.

Duke bërë krahasime, OVD-Info, ka raportuar se protestat janë ndaluar në dy për qind të territorit të Moskës, pesë për qind në Shën Petersburg dhe 25 për qind në Yekaterinburg.

Ndonëse Kushtetuta e Rusisë garanton të drejtën për të protestuar në mënyrë paqësore, qeveria kërkon që protestat publike të miratohen paraprakisht nga autoritetet lokale, kërkesë të cilën aktivistët e cilësojnë, si mundësi për të ndaluar organizimet e opozitës.

Rusia aktualisht është në fushatë për zgjedhjet presidenciale, të cilat do të mbahen më 18 mars.

Presidenti rus, Vladimir Putin, i cili ka udhëhequr Rusinë si president apo kryeministër nga viti 2000, ka gjasa të mëdha të fitojë edhe një tjetër mandat të katërt si president.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera