Gjenerali amerikan kritikon Rusinë për raketat S-300 të instaluara në Siri - Bota Sot
Gjenerali amerikan kritikon Rusinë për raketat S-300 të instaluara në Siri

Bota

Gjenerali amerikan kritikon Rusinë për raketat S-300 të instaluara në Siri

Më: 5 tetor 2018 Në ora: 07:29
Ilustrim

Një gjeneral i lartë amerikan të enjten kritikoi ashpër vendimin e Rusisë për dërgimin e sistemit të raketave sipërfaqësore ajrore S-300 në Siri, duke thënë se kjo ishte një përshkallëzim i panevojshëm dhe një reagim i ashpër ndaj rrëzimit të një avioni ushtarak rus atje, muajin e kaluar.

Gjenerali i ushtrisë Joseph Votel, i cili mbikëqyr forcat e SHBA-ve në Lindjen e Mesme, tha se vendosja e raketave gjithashtu duket se lidhet me një përpjekje nga Moska, për të ndihmuar në mburojën ndaj “veprimeve të neveritshme” nga forcat iraniane dhe siriane në vend.

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump ka urdhëruar bombardimin e Sirisë dy herë që kur mori detyrën vitin e kaluar, në përgjigje të përdorimit të armëve kimike nga Siria në luftën civile të atij vendi.

Izraeli nga ana e tij ka justifikuar bastisjet ajrore në Siri, duke thënë se ato janë të nevojshme për të nxjerrë në pah vendosjen dhe transferimin e armëve nga Irani ose guerrilasit Hezbollah të Libanit, të dy aleatë të Damaskut.

Vendosja e S-300 “duket si një përpjekje për të mbuluar aktivitetet e ndryshme të regjimit iranian dhe sirian në Siri. Pra, përsëri, mendoj se kjo është një përshkallëzim i panevojshëm”, u tha Votel gazetarëve në Pentagon.

Moska njoftoi të martën se kishte dorëzuar sistemin raketor S-300 pas një vendimi që mori pasi akuzoi Izraelin për përgjegjësinë e tërthortë për rrëzimin e një aeroplani rus spiun, nga forcat siriane, ndërsa ata qëlluan për sulmin ndaj avionëve izraelitë në shtator.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...