Shtatë palestinezë dhe një izraelit të vdekur në Rripin e Gazas - Bota Sot
Shtatë palestinezë dhe një izraelit të vdekur në Rripin e Gazas

Bota

Shtatë palestinezë dhe një izraelit të vdekur në Rripin e Gazas

Më: 12 nëntor 2018 Në ora: 08:32
Shtatë palestinezë dhe një izraelit të vdekur në Rripin e Gazas

Shtatë palestinezë dhe një ushtar izraelit janë vrarë gjatë luftimeve në Rripin e Gazas.

Zyrtarët e ushtrisë izraelite kanë thënë se një zyrtar është vrarë dhe një tjetër edhe plagosur në luftimet në juglindje të Rripit të Gazas më 11 nëntor.

Kjo deklaratë ka ardhur disa orë pasi zyrtarët palestinezë kanë thënë se shtatë militantë janë vrarë, përfshirë komandantin e krahut të armatosur të Hamasit, Nour el-Deen Baraka.

Ky shkëmbim i zjarrit ka ardhur pasi udhëheqësit e Hamasit në Gaza është dukur se janë duke shënuar përparim drejt armëpushimit jozyrtar.

Izraeli i ka lejuar javën e kaluar Katarit të dërgojë 13 milionë dollarë për Hamasin në kohën kur ky i fundit ka nisur sërish protesta javore në kufirin izraelit.

Ende nuk është bërë e qartë se çfarë e ka nxitur rinisjen e luftimeve, mirëpo pak kohë pas këtyre ngjarjeve, sirenat ajrore në jug të Izraelit kanë njoftuar për nisje të raketave nga Gaza.

Për shkak të përshkallëzimit të dhunës, kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu ka ndërprerë vizitën e tij në Paris më 11 nëntor dhe është kthyer në shtëpi, kanë thënë një zëdhënës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...