Policia turke në kërkim të 150 përkrahësve të Gulenit - Bota Sot
Policia turke në kërkim të 150 përkrahësve të Gulenit

Evropë

Policia turke në kërkim të 150 përkrahësve të Gulenit

Më: 4 janar 2019 Në ora: 11:23
Policia turke

Policia turke të premten nisi bastisjet në mbarë vendin për të kapur afro 150 persona, duke përfshirë personelin ushtarak, të dyshuar për lidhje me grupin e fajësuar për grushtin e përpjekjeve të vitit 2016, njoftoi media lokale.

Prokurorët në Stamboll, Konia dhe Ankara lëshuan urdhër-arrestet për 137 vetë si pjesë e hetimeve të ndryshme për ndjekësit e predikuesit mysliman me vendbanim në SHBA, Fethullah Gulen, njoftoi agjensia e lajmeve Anadolu dhe transmetuesi NTV.

Turqia pretendon se Gulen urdhëroi përpjekjen e grushtit të shtetit kundër Presidentit Rexhep Tajip Erdogan më 15 korrik 2016 - një akuzë që Gulen e mohon fuqishëm.

Bastisjet u zhvilluan në më shumë se 30 provinca, përfshirë Ankaranë, ku prokurori publik lëshoi urdhër-arrest për 35 oficerë të joaktivë të marinës, duke përfshirë edhe 10 akoma në detyrë aktive.

Dhjetëra mijëra njerëz janë arrestuar në lidhje me dyshimet se janë pjesë e organiatave të Gulenit që nga viti 2016, ndërsa mbi 100,000 janë shkarkuar ose pezulluar nga sektori publik.

Edhe pse Ankaraja është kritikuar nga mbrojtësit e të drejtave të njeriut dhe aleatët e saj perëndimorë mbi shkallën e goditjes, bastisjet kanë vazhduar në javët e fundit.

Zyrtarët turq theksojnë se operacionet janë të nevojshme për të hequr "virusin" e shkaktuar nga infiltrimi i lëvizjes së Gulenit të institucioneve kryesore turke.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...