Policia kanë të drejtë të përdorin plumbat e gomës kundër protestuesve në Francë - Bota Sot
Policia kanë të drejtë të përdorin plumbat e gomës kundër protestuesve në Francë

Evropë

Policia kanë të drejtë të përdorin plumbat e gomës kundër protestuesve në Francë

Nga: E.K Më: 2 shkurt 2019 Në ora: 15:41
Ilustrim

Gjykata më e lartë e Francës, Këshilli i Shtetit, vendosi të premten se policia mund të përdorë hedhës të gomës me plumb kundër protestuesve.

Kjo do të thotë se oficerët e policisë do të kenë të drejtën t'i përdorin ato gjatë protestave të javës së 12-të të njëpasnjëshme të (jelek të verdhë) që protestojnë këtë të shtunë.

Lëshuesit e quajtur zyrtarisht Bomba të Mbrojtjes së Ballit (LBDs) janë fajësuar për plagosjen e shumë protestuesve të cilët kanë qenë të dukshëm kundër qeverisë për gati tre muaj.

Disa nga këto lëndime përfshijnë sytë e dëmtuar, duart e lenduara dhe gjymtyrët e thyer. Një hulumtim i gazetës franceze "Çlirimtare" zbuloi se deri më 30 janar, 144 persona u plagosën në protesta, 92 prej të cilave u shkaktuan nga LBD-të.

Megjithëse asnjë oficer nuk është qortuar deri më tani për përdorimin e tyre, qeveria njoftoi javën e kaluar se të gjithë policët e pajisur me një LBD do të duhej të mbanin gjithashtu një kamerë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...