Britania përgatit ligjin e ri për spiunim - Bota Sot
Britania përgatit ligjin e ri për spiunim

Evropë

Britania përgatit ligjin e ri për spiunim

Më: 20 maj 2019 Në ora: 17:53
Foto ilustrim

Ministri i Brendshëm britanik Sajid Javid njoftoi sot se në këtë vend po përgatitet miratimi i ligjit të ri për spiunim dhe se po shqyrtohet azhurnimi i ligjit për tradhti.

Ai tha se qëllimi i Britanisë është të kundërshtojë kërcënimin e "shteteve armiqësore" pas helmimit të vitit të kaluar me agjentin nervor në Solsbury.

“Masat e tilla janë të nevojshme për të mbushur boshllëqet në ligjet ekzistuese”, tha Javid dhe shtoi se është e rëndësishme që Britania të ketë autoritetin për të luftuar kërcënimet pas largimit nga BE, raporton Reuters.

Planet për kalimin e një ligji të ri të spiunimit u njoftuan pasi agjenti i dyfishtë Sergei Skripalj dhe vajza e tij u helmuan me agjent nervoz në Solsbury vitin e kaluar.

Londra fajëson Rusinë për incidentin, ndërsa Moska mohon akuzat për përfshirje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...