Një turist ka vdekur nga shpërthimi i vullkanit në Stromboli - Bota Sot
Një turist ka vdekur nga shpërthimi i vullkanit në Stromboli

Evropë

Një turist ka vdekur nga shpërthimi i vullkanit në Stromboli

Më: 3 korrik 2019 Në ora: 21:25
Foto

Një vullkan në ishullin Stromboli të Italisë shpërtheu në mënyrë dramatike të mërkurën, raporton AFP.

Vullkani është i njohur të jetë aktiv, por të mërkurën ka pasur një shpërthim veçanërisht të fuqishëm.

Mediat italiane raportuan se një alpinist ishte vrarë dhe partnerja e tyre u plagos, por zjarrfikësit nuk mundën menjëherë të konfirmonin ndonjë viktimë.

Personi i vdekur ishte një 35 vjeçar nga Sicilia i cili po ecte me një shok brazilian i cili u gjet në dehidrat dhe në gjendje shoku, njoftoi agjensia e lajmeve AGI.

Ata po ecnin nën kufirin e lartësisë 400 metra mbi të cilën kërkohet një udhëzues.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...