Ministri francez Francois de Rugy jep dorëheqjen për skandalin e shpenzimeve - Bota Sot
Ministri francez Francois de Rugy jep dorëheqjen për skandalin e shpenzimeve

Evropë

Ministri francez Francois de Rugy jep dorëheqjen për skandalin e shpenzimeve

Më: 16 korrik 2019 Në ora: 16:22
Francois de Rugy

Ministri francez i mjedisit François de Rugy, në qendër të një polemike mbi shpenzimet e bujshme, njoftoi të martën dorëheqjen e tij, duke pretenduar se ndaj tij ishte bërë "linçim mediatik", shkruan AFP.

De Rugy është ish-presidenti i Asamblesë Kombëtare dhe aktualisht ministri i energjisë dhe ekologjisë. Në një artikull të botuar më 10 korrik, Mediapart në internet zbuloi de Rugy dhe bashkëshorten e tij, një gazetare në revistën e famshëm Gala, si "jetonin me fondet publike" dhe duke ftuar miqtë për "pritjet e kushtueshme" në hotel de Lassay vendbanimin e presidentit të Asamblesë Kombëtare, ose kryetarit të parlamentit.

"Sulmet dhe linçimet e mediave që synojnë familjen time më detyrojnë të marr hapin e nevojshëm ... E paraqita dorëheqjen tim kryeministrit këtë mëngjes", tha Rugy në një deklaratë të martën.

De Rugy gjithashtu tha se ai kishte ngritur një padi shpifje kundër Mediapart.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...