Eurodeputetët kundërshtojnë kandidaturën e komisionares franceze - Bota Sot
Eurodeputetët kundërshtojnë kandidaturën e komisionares franceze

Evropë

Eurodeputetët kundërshtojnë kandidaturën e komisionares franceze

Më: 10 tetor 2019 Në ora: 20:15
Sylvie Goulard

Deputetët e BE kanë kundërshtuar ashpër kandidaturën e eurokomisioneres franceze, Sylvie Goulard.

Goulard u emërua nga Macron dhe u caktua nga presidentja e zgjedhur e komisionit, Ursula von der Leyen.

Ajo u kritikua nga Parlamenti Europian pas një hetimi mbi pagesat e stafit si dhe për punë konsulente fitimprurëse, gjatë kohës së saj si deputete e BE-së.

Në votimin e komitetit, Goulard u mbështet nga 29 persona ndërsa u refuzua nga 82 të tjerë.

Eurodeputetët vendosën se nuk mund të miratojnë formimin e plotë të ekipit të BE-së, nëse përfshihet Goulard.

Ata kanë kundërshtuar gjithashtu kandidatët nga Hungaria dhe Rumania.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...