Kryeministri rus: Me burimet financiare që kemi do të arrijmë qëllimet e përcaktuara nga Putin - Bota Sot
Kryeministri rus: Me burimet financiare që kemi do të arrijmë qëllimet e përcaktuara nga Putin

Evropë

Kryeministri rus: Me burimet financiare që kemi do të arrijmë qëllimet e përcaktuara nga Putin

Më: 16 janar 2020 Në ora: 18:18
Mikhail Mishustin

Duke paraqitur përparësitë e qeverisë së tij, kryeministri rus Mikhail Mishustin iu referua në mënyrë të veçantë planeve të tij për të rivendosur besimin e humbur midis qeverisë dhe botës së biznesit.

Ai gjithashtu theksoi politikën sociale e cila duhet të synojë familjet specifike dhe familjet në nevojë dhe të mos bazohet në një shpërndarje të automatizuar të përfitimeve, pasi ai tha se ka qindra përfitime të siguruara dhe është e trishtueshme për të parë se si ata janë shpenzuar.

Mishustin tha se qëllimi i qeverisë së tij është të sigurojë rritjen ekonomike dhe krijimin e vendeve të reja të punës.

Mishustin, i cili u emërua kryeministër sot me dekretin e Presidentit rus pasi Duma e Shtetit miratoi me shumicë votash, tha se ai do të paraqesë kabinetin e tij brenda pak ditësh.

Nesër, kryeministri rus do të takohet me kryeministrin e dorëhequr Dmitry Medvedev, i cili, mori detyrën e nënkryetarit të Këshillit të Sigurisë Ruse.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat