Shkencëtari turk e parashikoi tërmetin 4 muaj më parë, ja video që u bë virale - Bota Sot
Shkencëtari turk e parashikoi tërmetin 4 muaj më parë, ja video që u bë virale

Evropë

Shkencëtari turk e parashikoi tërmetin 4 muaj më parë, ja video që u bë virale

Më: 25 janar 2020 Në ora: 14:28
Naci Gorur

Më 6 tetor 2019, CNN Turk lëshoi një paralajmërim për tërmetin për zonën e Elazig dhe rrethinat e tij. Profesor i Universitetit Teknik të Stambollit Dr. Naci Gorur tha:

“Si shkencëtarë të tokës, ne ishim të shqetësuar se ishte aq i qetë, sepse ne e dinim që kishte tërmete të mëdha në këtë zonë. Arsyeja e kësaj heshtjeje mund të ishte akumulimi i më shumë energjie dhe stresi, i cili një ditë mund të shpër thente diku,” ishim të shqetësuar. “Ishte një rastësi që thashë vëmendje për Elazig Sivrice. Kjo nuk tregon aftësinë time të veçantë. Të gjithë shkencëtarët e tokës mund ta thonë këtë.” u shpreh shkencëtari turk Gorur.

Profesori u shpreh se këtë shqetësim e ka ngritur vazhdimisht në publik dhe qeveri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat