Boris Johnson zbulon masat e mëdha lehtësuese në Angli - Bota Sot
Boris Johnson zbulon masat e mëdha lehtësuese në Angli

Evropë

Boris Johnson zbulon masat e mëdha lehtësuese në Angli

Më: 23 qershor 2020 Në ora: 14:21

Kryeministri i Britanisë së Madhe Boris Johnson ka njoftuar se njerëzit në të gjithë Anglinë do të jenë në gjendje të shkojnë në restorante dhe kafeteri, sallone të flokëve, muze dhe kinema nga 4 korriku, në relaksimin më domethënës të kufizimeve që kur u vendosën tre muaj më parë.

“Falë përparimit tonë ne tani mund të shkojmë më tej dhe në mënyrë të sigurtë të lehtësojmë bllokimin në Angli,” tha ai.

Johnson shtoi se nga 4 korriku, dy familje me çfarëdo madhësie tani do të ishin në gjendje të takoheshin “në çdo mjedis brenda ose jashtë”. Rregullat e tanishme lejojnë vetëm grupe deri në gjashtë persona të takohen jashtë, duke mbajtur larg 2 metra larg.

Ai tha se ndërsa njerëzit ende duhet të mbajnë distancë 2 metra kur është e mundur, rregulli do të reduktohej në 1 metër kur është e nevojshme, raporton CNN.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat