Imami i parë i xhamisë Aja Sofia në Stamboll do të jetë një boshnjak - Bota Sot
Imami i parë i xhamisë Aja Sofia në Stamboll do të jetë një boshnjak

Evropë

Imami i parë i xhamisë Aja Sofia në Stamboll do të jetë një boshnjak

Më: 13 korrik 2020 Në ora: 11:26
Ferruh Muštuer

Imami i parë i xhamisë Aja Sofia në Stamboll të Turqisë është një Ferruh Muštuer, i cili sipas mediave është me origjinë boshnjake.

Sipas klix.ba, Muštuer është me origjinë nga Bosnja dhe Hercegovina, flet rrjedhshëm boshnjakisht dhe është hafiz i Kuranit.

Siç thuhet më tej, Ferruh Muštuer lindi në qytetin Kütahji në vitin 1971, ku mbaroi arsimin fillor dhe të mesëm.

Ai dikur ishte imam i xhamisë Yeni në Stamboll, dhe ai shpesh viziton vendin e prejardhjes së tij, Bosnjë dhe Hercegovinën.

Ndryshe, Gjykata e lartë administrative e Turqisë të premten anuloi dekretin e qeverisë së vitit 1934 që e ktheu Aja Sofia-n në një muze.

Kështu, vendimi i hapi rrugën ikonës së Stambollit, Aja Sofia të përdoret si xhami.

Pas vendimit të gjykatës, Erdogan nënshkroi një dekret presidencial për t’ia dorëzuar Aja Sofia-n Presidencës së Çështjeve Fetare të Turqisë dhe për ta hapur për adhurim ndërsa përgëzoi popullin turk.

Në një fjalim të transmetuar drejtpërdrejtë, pak orë pasi u dha një dekret presidencial për kthimin e portretit të Stambollit, Aja Sofia, nga një muze në një xhami, presidenti Recep Tajip Erdogan tha që ajo do të hapet për lutje më 24 korrik. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat