Turqi, vazhdon të bie numri i rasteve të reja me COVID-19

Evropë

Turqi, vazhdon të bie numri i rasteve të reja me COVID-19

Më: 15 janar 2021 Në ora: 23:50
Turqi

Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë, Turqia raportoi 8.314 infeksione të tjera me koronavirus (COVID-19) gjatë 24 orëve të fundit, përfshirë 921 raste simptomatike.

Numri i rasteve të reja vazhdoi të shënojë rënie, ndërsa numri i përgjithshëm i rasteve arriti në mbi 2,37 milionë me shifrat e fundit.

Ndërkaq, 9.109 pacientë janë shëruar ditën e kaluar, duke e çuar numrin në mbi 2,24 milionë, ndërsa numri i të vdekurve u rrit në 23.664, me 169 viktima të reja.

Në gjithë vendin janë kryer 167.211 teste të tjera për COVID-19, duke e çuar totalin në mbi 27,06 milionë.

Numri i pacientëve në gjendje është ulur në 2.311.

Turqia të enjten filloi fushatën e vaksinimit kundër COVID-19, ku fillimisht u vaksinuan mbi 500 mijë punonjës shëndetësorë, ndërsa dje vaksinë pranuan edhe presidenti i vendit, Recep Tayyip Erdoğan, si dhe ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat