Luhatje rekorde të temperaturave në Gjermani, ndryshim prej 42 gradëve brenda një jave

Evropë

Luhatje rekorde të temperaturave në Gjermani, ndryshim prej 42 gradëve brenda një jave

Më: 24 shkurt 2021 Në ora: 14:23
Foto ilustrim

Gjermania u godit së fundmi së pari nga i ftohti polar, dhe menjëherë pas kësaj sikur të kishte ardhur pranvera. Meteorologët thonë se vendi ka regjistruar ndryshimet më të mëdha javore të temperaturës që nga fillimi i matjeve.

Shërbimi Meteorologjik Gjerman (DWD) ka njoftuar se një lëkundje e tillë e temperaturës nuk është regjistruar kurrë brenda shtatë ditësh sikurse në stacionin meteorologjik Gottingen.

Atje më 14 shkurt është konstatuar temperatura prej – 23,8 gradë Celsius dhe një javë më vonë ishte 18,1 gradë. Ky është një ndryshim deri në 41.9 °C, raporton thelocalgermany.

Për të gjetur ndonjë gjë të krahasueshme, meteorologët duhej të arrinin shumë në të kaluarën. Rekordi i mëparshëm u regjistrua në maj 1880, në ditët e para të regjistrimit të të dhënave të motit. Në atë kohë, ndryshimi i temperaturës në një javë ishte 41 gradë.

Një rekord interesant rajonal u vendos gjithashtu të hënën në pjesën veriore të vendit. Në stacionin matës Neuwiedenthal, afër Hamburgut, u mat një shkallë 21.1. “Për herë të parë që kur ndodhën matjet, temperaturat në Hamburg tejkaluan 20 gradë në dimër”, raportoi DWD. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat