Një zarf me dy plumba i dorëzohen ish-kryeministrit italian, Matteo Renzi

Evropë

Një zarf me dy plumba i dorëzohen ish-kryeministrit italian, Matteo Renzi

Më: 4 mars 2021 Në ora: 10:13
Matteo Renzi

Ish-kryeministri italian Matteo Renzi, i cili solli “shembjen” e qeverisë në fillim të këtij viti, mori një zarf që përmbante dy plumba të mërkurën, tha partia e tij.

Kërcënimi i heshtur, me sa duket i dërguar direkt Senatit ku Renzi është anëtar, u dënua në të gjitha anët e spektrit politik, shkruajnë mediat e huaja

Teresa Bellanova, një ministre nga partia e tij Italia Viva, këmbënguli: “Ne nuk do të frikësohemi”.

Renzi është një nga politikanët më jopopullorë të Italisë dhe mori kritika dhe abuzime të gjera për vendimin e tij për të lënë koalicionin e ish-kryeministrit Giuseppe Conte në janar, i cili shkaktoi “kolapsin” e tij.

Italia Viva është tani pjesë e qeverisë së re të unitetit kombëtar të udhëhequr nga ish-shefi i Bankës Qendrore Evropiane, Mario Draghi. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat